
Oświetlenie krzywizny jest nową iluzją optyczną, która wstrząśnie Twoim mózgiem
Odkryto nową iluzję optyczną i jest to naprawdę uderzające. Dziwny efekt nazywa się złudzeniem “krzywizny ślepoty” (“Curvature Blindness”) i opisano go w nowym artykule od psychologa Kohske Takahashi z Uniwersytetu Chukyo w Japonii.
Krzywe we wszystkich miejscach
Złudzenie krzywizny ślepoty to zgrabny, mały projekt złożony z zaokrąglonych falistych linii i poszarpanych zygzaków nad obszarami czerni, bieli i szarości – przynajmniej tak to wygląda. Co jeśli powiemy ci, że na tym zdjęciu nie ma ostrych linii zygzakowatych? Każda linia jest identyczną krzywą sinusoidalną. Spójrz na to jeszcze raz. I jeszcze raz. Możesz potrzebować kilku dokładnych egzaminów i nadal nie będziesz w stanie pojąć prawdy.
Ta iluzja optyczna została przedstawiona światu przez psychologa Kohske Takahashi z Uniwersytetu Chukyo w Japonii w artykule opublikowanym w listopadzie 2017 r. W czasopiśmie Perception. Takahashi opisuje, co się tutaj dzieje: “falista linia jest postrzegana jako linia zygzakowata”. Zauważa też niecodzienną siłę tej iluzji, mówiąc: “jeśli nie uważnie patrzy się na region, który wygląda jak róg, trudno jest stwierdzić, że wszystkie linie są faliste fizycznie, pomimo wielkości prostoty i efektu, zgodnie z naszą najlepszą wiedzą nikt jak dotąd nie poinformował o tym zjawisku. “
Czy moje oczy mnie zwodzą?
Być może zauważyliście, że tam, gdzie ciemnoszare i jaśniejsze szare segmenty spotykają się w wysokich i niskich punktach, wydają się mieć ostre krawędzie na szarym tle, ale zaokrąglone krawędzie nad białym i czarnym tłem. Kiedy jeden odcień tworzy cały górny lub dolny punkt, widzisz zaokrąglone krzywe na dowolnym tle. Jak to się dzieje? Takashi zauważa, że twój mózg trochę się myli z niejednoznacznością i domyślnością widzenia narożników, gdy segmenty spotykają się na najwyższych i najniższych wartościach: “Mechanizmy leżące u podstaw łagodnej percepcji krzywej i percepcji z rozwartym rogiem konkurują ze sobą w niezrównoważonym sposób i percepcje narożników mogą dominować w systemie wizualnym. “
Zabawa tam, gdzie spotykają się różne odcienie na linii, to jedno, ale tło odgrywa również istotną rolę w tej iluzji. Przełączenie jest widoczne tylko na szarym tle, a nie na białym lub czarnym tle. Sugeruje to, że aby iluzja działała, linie muszą mieć jeden odcień jaśniejszy od tła i ciemniejszy. Następne pytanie, na które należy odpowiedzieć: Dlaczego mózg nie widzi ostrych zakrętów? Mam nadzieję, że Takashi zajmie się tym dalej. W międzyczasie ciesz się tą wizualną przygodą!
Aby uzyskać więcej wizualnych tricków, sprawdź “The Ultimate Book of Optical Illusions” autorstwa Al Seckel. Staramy się czytać zalecenia, które naszym zdaniem mogą Ci się spodobać.