Dlaczego słońce nie stopi Sondy Parkera?

Dlaczego słońce nie stopi Sondy Parkera?

To osłona termiczna sprawia, że korona słoneczna jest jak dzień na plaży, dosłownie.

Jak może przetrwać? To całkiem rozsądne pytanie, które należy zadać w sprawie sondy Parker Space Probe. Przecież jego podróż do zewnętrznej warstwy słońca, znanej jako korona, która będzie bliżej gwiazdy niż jakikolwiek obiekt stworzony przez człowieka w historii.

Odpowiedź jest taka, że ​​Parker ma niesamowitą osłonę cieplną, która poradzi sobie z wszystkim, nie wspominając o systemach autonomicznych, które będą stale monitorować warunki środowiskowe sondy.

NASA wyjaśnia:

Aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób sonda Parker Space może wytrzymać działanie słońca, musimy znać różnicę między temperaturą a ciepłem. Na Ziemi istnieje silna korelacja między nimi w czasie pogody. Ale podczas gdy temperatura jest miarą Fahrenheita, Kelwina lub Celsjusza, ciepło jest technicznie jedynie transferem energii. Korona słoneczna ma temperaturę milionów stopni, ale luźna organizacja plazmy w koronie powoduje, że ciepło można kontrolować.

Osłona termiczna również pomoże. Ma 8 stóp (2,4 metra) średnicy i 4,5 cala (około 115 mm) grubości. Składający się z kompozytowej pianki węglowej umieszczonej między dwiema płytami węglowymi jest zaskakująco lekki i waży zaledwie 160 funtów. Pod tarczą instrumenty ledwo wyczują ciepło słońca. Ich temperatura będzie wynosić 85 stopni F, co oznacza, że ​​instrumenty te będą chłodniejsze w pobliżu słońca niż gorący letni dzień na Ziemi.

Ale nie wszystko na Parker będzie za osłoną cieplną. Puchar Faradaya, na przykład, przeprowadzi kilka pomiarów naukowych, jonów i strumieni elektronów oraz kątów przepływu od wiatru słonecznego. Wykonany z molibdenu tytanu-cyrkonu, stopu o temperaturze topnienia 4260 F (2379 ° C), jest wystarczająco silny, aby samemu przyjąć koronę słoneczną.

Sonda ma także kilka czujników na swoim ciele. Gdy wykryją światło słoneczne, informują centralny komputer Parkera. Komputer ustawi się tak, aby osłona termiczna chroniła to, co wymaga ochrony, bez interwencji człowieka. Istnieje również system chłodzenia dejonizowanej wody, który poradzi sobie zarówno z ekstremalnym zimnem, jak i ekstremalnym upałem, jakie Parker podejmie w swojej podróży.

Czy Asteroid Bennu w 2135 uderzy w Ziemię? Previous post Czy Asteroid Bennu w 2135 uderzy w Ziemię?

Reklama

odzyskiwanie danych z macierzy