
Nie “Kupuj, sprzedawaj, handluj”
Bank centralny Indonezji wydał nowe oświadczenie ostrzegające obywateli i “wszystkie strony” w kraju przed sprzedażą, zakupem lub handlem kryptowalutami, takimi jak bitcoin w tym kraju.
W publicznym wydaniu w weekend Bank Indonesia (BI) potwierdził swoją wieloletnią postawę odmowy uznania waluty wirtualnej, w tym bitcoina, za ważny instrument płatniczy w tym kraju. Co ważniejsze, organ ostrzegł wszystkie strony, aby “nie sprzedawały, nie kupowały ani nie sprzedawały” kryptowalut po tym, jak podkreśliły je jako zagrożenie dla “stabilności systemu finansowego”. Przetłumaczony fragment z publicznego oświadczenia brzmi:
“Własność wirtualnej waluty jest bardzo ryzykowna i pełna spekulacji, ponieważ nie ma władzy odpowiedzialnej, nie ma oficjalnego administratora, nie ma ukrytego aktywa leżącego u podstaw wirtualnej waluty, a wartość handlowa jest bardzo zmienna, tak podatna na ryzyko (bańka) i skłonny do wykorzystywania jako środka do mycia pieniędzy i finansowania terroryzmu, tak aby mógł on wpływać na stabilność systemu finansowego i szkodzić opinii publicznej. Dlatego Bank Indonezja ostrzega wszystkie strony, aby nie sprzedawały, nie kupowały ani nie handlowały wirtualną walutą.”
Pierwsze publiczne ostrzeżenie banku centralnego na temat Bitcoin pojawiło się już w lutym 2014 r. W tym czasie bank centralny zalecał jednostkom stosującym ostrożnie “bitcoiny i inną wirtualną walutę”, jednocześnie nalegając, aby wzięły na siebie wszelkie ryzyko związane z posiadaniem / użytkowaniem bitcoinów. W październiku 2017 r. Szef banku centralnego zagroził działaniem przeciwko nabywcom bitcoinów po całkowitym zakazaniu wykorzystania kryptowalut w płatnościach.
“Kiedy BI twierdzi, że Bitcoin nie jest ważnym instrumentem płatniczym, osoby, które go używają, będą traktowane. Nie chcę żadnych naruszeń w Indonezji “- powiedział w ubiegłym roku gubernator BI Agus Martowardojn.
W swoim najnowszym oświadczeniu bank centralny kontynuował zwiększanie swoich ostrzeżeń przed wykorzystaniem kryptowalut, zabraniając “wszystkim dostawcom usług systemów płatniczych”, w tym bankom, bramkom płatniczym i dostawcom transferów funduszy, przetwarzania transakcji związanych z krypto-walutami.
Zapytany, czy falę wypowiedzi może wywołać panikę wśród mieszkańców Indonezji, którzy już zainwestowali w kryptowaluty, rzecznik BI Agusman powiedział agencji Reuters: “Nie konsultowali się z nami przy zakupie … pomóż nam zrozumieć ludzi.”
Wzmożona analiza pojawia się w raportach banku centralnego przygotowującego rozporządzenie, które w tym roku wymusi ogólny zakaz wszystkich kryptowalut w kraju.
Foto z Shutterstock.